Парламентът отхвърли гласуването на управленската програма, внесена вчера от лидера на левицата Корнелия Нинова. По предложение на опозицията, със 119 гласа "за", 106 "против" и един "въздържал се" и след прегласуване, от седмичната програма на парламента отпадна проекторешението, внесено от "БСП за България", за приемане на законодателна програма на парламента за периода юли-декември 2022 г. Програмата трябваше да се гласува утре.
Предложението точката да отпадне от дневния ред на парламента дойде от ДПС и ГЕРБ и беше подкрепено и от "Има такъв народ" и "Възраждане". Според опозиционните партии не е работа на Народното събрание да помага на мандатоносителя за съставяне на кабинет.
В седмичния ред обаче остана първото четене на законопроекта за противодействие на корупцията, съобщава БТА.
„Условия за съставяне на правителство не се приемат с решение на Народното събрание. Ако някой е получил мандат за съставяне на правителство, трябва да намери начин да си го реализира, а не да използва пленарната зала", заяви Йордан Цонев от ДПС.
Заместник-председателят на парламента Кристиан Вигенин коментира, че правилникът за работа на Народното събрание не забранява то да планира дейността си. „Тук говорим за законодателна програма за необходимото законодателство за следващите 6 месеца. А вече работа на Народното събрание е кога ще внася отделните законопроекти", заяви Вигенин.
Утре БСП връща мандата на президента неизпълнен
„В тази ситуация ние утре ще върнем мандата“, обяви председателят на парламентарната група на "БСП за България" Георги Свиленски на брифинг в парламента, минути след като точката за проекторешението за Законодателна програма на Народното събрание за следващите шест месеца бе отхвърлена от дневния ред на парламента.
"Под ръководството на Десислава Атанасова и Йордан Цонев парламентарните групи на ИТН, ДПС и „Възраждане“ извадиха от програмата на парламента именно законодателната програма, предложена от БСП. Ясно стана, че „Възраждане“ са патерица на ГЕРБ, а ИТН - на ДПС", коментира Свиленски.
"Последните седмици разработихме програма, включваща предложенията на ИТН, и отразяваща как искахме да се развие България. Опасността, която предстои пред държавата, е на отговорността на онези, които не подкрепиха това Бъгария да има работещи парламент и правителство", заяви Свиленски. "Отговорността сега е изцяло на президента", завърши той.
Вчера, след заседанието на Националния съвет на БСП, лидерът на партията Корнелия Нинова съобщи, че ще внесат за гласуване в парламента програмата и ако получи подкрепа, ще предложат Асен Василев за кандидат за премиер. Ако програмата не срещне подкрепа на поне 121 депутати, ще бъде върнат неизпълнен мандатът за съставяне на правителство.
От "БСП за България" коментираха в края на миналата седмица, че ще опитат да задържат мандата до избора на нов председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), след като Конституционният съд постанови, че изборът на Станислав Тодоров противоречи на Конституцията.
Държавният глава Румен Радев връчи на "БСП за България" третия проучвателен мандат за съставяне на правителство в началото на миналата седмица. Партията проведе преговори с досегашните си партньори в управлението, но запис от вътрешнопартийно събрание на "Демократична България" накара лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов да изтегли партията от преговорите.
След връщането на мандата президентът Румен Радев ще назначи ново служебно правителство и ще насрочи дата за избори.
"Направих всичко по силите си. Оттук нататък отговорността е на президента“, коментира в социалните мрежи Корнелия Нинова.
„Направих всичко по силите си. Проявих търпение, търсих мостове, предлагах решения. Сега се разбира, че съм била права, но е късно. Утре връщаме мандата. Яростта, омразата и желанието за бързо идване на власт на стария модел на управление от страна на ГЕРБ, ДПС, ИТН и “Възраждане”, уби всяка възможност за държавническо и разумно решение за излизане от кризата. Оттук нататък отговорността е в ръцете на президента и на онези, които не проявиха никаква грижа за хората и грам мисъл за следващите месеци", написа Нинова.
* Допълнено с коментар на корнелия Нинова


Историк: Навършват се 186, а не 189 години от рождението на Васил Левски
Горещниците - най-огнените дни в народния календар
Храните в еврозоната може отново да поскъпнат през 2027 г. заради войната и горещините
Хърватия е сред най-скъпите средиземноморски дестинации
Този уикенд ни очаква горещо време, но температурите на Балканите ще бъдат поносими
Стармър за Бърнам, Световното и Фараж срещу Бийнфейс, част 2
Стармър за Бърнам, Световното и Фараж срещу Бийнфейс, част 1
Чанг от Zoom: Вкарваме AI във всичко, което правим
Индия иска да намали зависимостта си от вноса
Гореща вълна и дим от пожари натоварват американската енергийна мрежа
BMW и Toyota вече зареждат колите си с бензин без съдържание на петрол
Как модерните коли „мислят“ преди вас, когато натиснете газта
Xiaomi направи хибрид, които се сравнява с електромобил
Шефът на Toyota призова японските марки към обединение
Новата цел на крадците оставя щети по колата за хиляди евро
На фона на напрежението с Русия: Финландия купува радиостанции срещу заглушаване
Тръмп ще направи обръщение към нацията, посветено на изборите и Иран
Кейти Холмс заби художник?
След акция край Сливен: Дрон засне камиони в нарушение на АМ "Тракия", три тира са спрени от движение